Málokterý fotbalista zná kopačky Nike Hypervenom jako Lukáš Vácha. Záložník pražské Sparty nosil všechny tři jejich generace a s tou nejnovější je maximálně spokojen. „Jde to dopředu, pokrok v kvalitě je znát,“ říká sedmadvacetiletý reprezentant v obsáhlém rozhovoru.

 

V čem se Hypervenom 3 od předchozích verzí této řady kopaček liší nejvíc?


Jelikož jsem českou tváří kopaček Hypervenom, nosím je od jejich první generace. A tenhle typ mi přijde nejvíc povedený. Bota jako celek je díky technologii Flyknit v kotníkové verzi hodně pohodlná.

Každý výrobce tvrdí, že nejnovější verze kopačky je lepší než ta předchozí. Takže to platí v tomto případě doopravdy?
Určitě. Tahle kopačka se velmi rychle vyvíjí, každý její typ byl úplně jiný. První oranžovo-černé Hypervenomy měly svrchní materiál jakoby z gumy, kdežto teď je to lehká nit utkaná bez jediného švu. Jde to dopředu, pokrok v kvalitě je znát.

Hlavními inovacemi nových Hypervenom 3 jsou vedle technologie Flyknit pěnové polštářky na nártu a pružná podrážka. Co z toho na tebe udělalo největší dojem?
Mám širokou nohu, takže mi vyhovuje, že se jí bota přizpůsobí. Materiál hodně povolí. A baví mě i ta ponožka, která drží celou nohu v komfortu. To mi vyhovuje nejvíc.

Kotníková verze kopaček byl ze strany Nike revoluční krok. Zvykal sis na tuhle novinku dlouho?
V případě druhé generace Hypervenom to pro mě bylo jednoduché rozhodování, protože v jejich případě jsem se do klasické verze nevešel. Nedostal jsem se do nich přes nárt, protože tam nebyl jazyk, který by povolil. A jelikož jsem si už na ponožku zvykl, volil jsem ji i teď.

Jelikož jde o lehké a pohodlné kopačky, je v nich také pořádně cítit každý kopanec od soupeře. Jak se s tím vyrovnáváš?
Při zápase mám v sobě tolik adrenalinu, že skoro nic necítím, když mě někdo trefí. První, co mě napadlo, když jsem Hypervenom 3 viděl, bylo, že ta kopačka bude hodně trpět. Že mi bude muset Nike posílat větší budget bot, protože jsou z tak jemného materiálu… Ale zatím mám čtyři páry – a všechny drží. Jediný důvod, pro kopačky měním, je, že už jsou hluché, jak já říkám. Když v nich člověk trénuje každý den, víc povolí, ale to je normální.

Jak v kopačkách vnímáš chlad a vlhko, když je zima a ještě k tomu prší?
Materiál je tak dobrý, že to není tolik cítit. Bota je lehká a nenasákne jako třeba kožená. V tréninku nejvíc využívám lisovky, naopak na zápas jdu vždy v lisokolíkách. Nevybavuju si utkání, které bych hrál v lisovkách. A když je velké bláto, používám kopačky s technologií Anti Clog, která skutečně funguje.

Je pro tebe důležitá barva kopaček? Někteří fotbalisté si dělají zásobu z verze, která jim třeba ladí k dresu…
Vím, že když měla jít do prodeje černo-zelená varianta, kluci si ji hodně předobjednávali. Ale já musím hrát vždy v té nejnovější barvě, nemám možnost se k předchozím vracet.

Máš nějaké speciální požadavky při výrobě svých kopaček?
Nechávám si dělat na míru speciální vložky do kopaček, ale co se týče boty, nejsem Tomáš Rosický, aby mi ji dělali přesně na míru. (směje se) Sériový model mi vyhovuje.

Dokážeš si představit, že by ses někdy vrátil ke koženým kopačkám?
Jo, asi jo. V kožených kopačkách jsem hrál a nevadilo mi to. Dnes se výrobci snaží vyrábět syntetickou kůži, nebo klasickou do kopaček nějak zakomponovat. Nebude dlouho trvat, a vyřeší i tohle.

image

Lukáš Vácha hraje v kopačkách Nike Hypervenom 3, které fotbalistům pomáhají vytvořit prostor a vystřelit co nejrychleji z jakékoliv pozice. Jejich hlavními znaky jsou patentově chráněná pěna Poron, technologie Flyknit a pružná Hyper-Reactive podrážka. Nastupují v nich také Robert Lewandowski, Gonzalo Higuaín nebo Edinson Cavani a jsou k dostání v kamenných prodejnách Top4Football a na jeho e-shopu.